GUATEMALA 2016-2017

Ligue Nationale

Antigua GFC Carcha San Pedro Coban Imperial Comunicaciones CSD Guastatoya CD Malacateco CD Marquense CD Mictlan CD Municipal CSD Petapa CD
               
Suchitepequez CD Xelaju Mario Camposeco                

Première Division - groupe A

Barillas Fc
Santa Cruz
Chiantla CD Cotzumalguapa Fc Escuintla CD Iztapa CD Nueva Concepcion CD Reu CD Retalhuleu Rosario Fc Quetzaltenango San Pedro CD Siquinala CD

Première Division - groupe B (without B or Reserve teams)

 
Aurora Fc Jocotan CD Mixco CD Quiriga CD
Los Amates
Sacachispas CD Chiquimula Sanarate Fc Sayaxché CSD Universidad
San Carlos
Zacapa Fc  

Seconde Division - groupe A

   
Atletico Madrid Fc Cahabon CSD Palermo Gualan San Benito Fc Santa Ana CD Senahu CSD Tecos Fc Teculutan Toluca CSD Esquipulas    

Seconde Division - groupe B

   
Achuapa CD Jutiapa Atlas CD Esquipulas Camotan CD Rene Urrutia CD San Luis Sansare CD Santa Catarina Mita CD Tigres Fc Jalapa Tipografio Nacional Barberena    

Seconde Division - groupe C (without B or Reserve clubs)

     
Barcena Villa Nueva CD Capitalinos Fc Chimaltenango Fc Fraijanes Fc Juventud Pinulteca San Antonio
La Paz Fc
Sanjuaneros CSD      

Seconde Division - groupe D

   
Amatitlan CSD Ayutla CSD Champerico Chiquimulilla Juventud Sancarlense San Felipe Fc Tiburones Puerto San José Tiquisate CD    

Seconde Division - groupe E

   
America Fc Salcaja Coatepecano IB CD Colomba CD Costa Cuca Genova Fc Panajachel Fc CSD Quiche Fc Santa Cruz Solola CD Xinabajul CSD Huehuetenango    

Tercero Division - groupe 1 (without B or Reserve teams)

     
Aguacateco Huehuetenango Jolom Konob CSD Lobos Sacapulas Quiche Nebaj Quiche San Marcos Fc Sibilia CD Quetzaltenango Totonicapan Fc      

Tercero Division - groupe 2

   
Aj'achel Fc Solola Democratense Escuintla Fiorense CD Quetzaltenango Jogo Foot Coatepeque Juventud Oberena La Maquina Retalhuleu Mazatecos TM Suchitepequez Rio Bravo Fc Suchitepequez    

Tercero Division - groupe 3

   
Atletico Nacional Barbarena Fc Santa Rosa Boca del Monte Fc Concepcion
Santa Rosa
EMEFUT Guatemala Guatemala EBF Lo de Ramirez Fc Tigres Aurora    

Tercero Division - groupe 4 (without B or Reserve teams)

       
Amigas Zona 6 Fc Batallon Canales El Tejar Chimaltenango Jocotenango Fc Patzicia Chimaltenango San Raymundo Fc        

Tercero Division - groupe 5 (without B or Reserve teams)

     
Barcenas LDU Galcasa CSD Guatel Villanueva AFF Juveniles Soccer Dream Juventud Barcena Palencia Fc Sporta Punto Soccer      

Tercero Division - groupe 6

   
Asuncion CD Jutiapa Chaparron Jalapa Ipala Chiquimula Jutiapa Fc Juventud Aguablanquense Monjas Jalapa Pueblo Nuevo Vinas Xinca Chiquimulilla    

Tercero Division - groupe 7

       
Chichipate Izabal Potros de Tecnologico AV Real Motagua Izabal San Cristobal Verapaz Santa Cruz
Alta Verapaz
Uspantan Quiche        

Tercero Division - groupe 8 (without B or Reserve teams)

     
Chiquimula Fc Jocotan Fc Chiquimula Juvenil Estanzuela Karkaj Juvenil Chiquimula La Reforma Zacapa Pasabien Rio Hondo Zacapa San Jorge Fc Zacapa      

Tercero Division - groupe 9

   
Don Bosco CD Peten Heredia Yuma Los Amates Izabal Livingston Fc Izabal Municipal La Buga Izabal Poptun Peten Real Manati CSD Izabal San Luis Peten Tiburones Portenos Izabal    

Tercero Division - groupe 10

         
Escuintla Fc Juvenil Arisquense La Blanca Plataneros Patulul CD Suchitepequez San Jose AFMD Escuintla          

Others

Achik' Aguilas Fc Atescatempa Cono Sur CSD Atletico Jalapa Atletico Juvenil Ipala Chamelco Chinautla Chisec Chuimekena Cunoc

El Tumbador Fc Estudiantes Fc Fray CSD Guatemala Fc Halcones Fc Huehue Fc Huehueteco CSD Izabal JC Jaguares de Peten Jalapa

Juvenil Cuilquense Juventud Copalera Juventud Olimpica Macgsa Juventud Retalteca La Gomera Los Tigres Aguatacan Maria Linda Mario Alioto INED Masagua Obero Mataquescuintla
Nueva Santa Rosa Ostuncalco Fc Pana Fc Panzos Rabinal Fc Real Jalapa Richard Solorzano CF Rio Dulce Rio Hondo Salama CD
San Francisco Deportivo San Francisco Fc San Jose del Golfo San Sebastian Santa Catarina Pinula Santa Lucia Santiago de Los Caballeros Santo Tomas La Union Tacana Fc Usumatlan
               
Villa Canales Villa Nueva FF