RUSSIE 2019-2020

Premier League

.: FK Arsenal Tula :.

.: CSKA Moskva :.

.: Dinamo Moskva :.

.: FK Gazovik Orenburg :.

.: Krylya Sovetov Samara :.

.: Lokomotiv Moskva :.

.: FK Rubin Kazan’ :.

Akhmat Grozny Arsenal Tula CSKA Moscou Dinamo Moscou Gazovik Orenburg Krasnodar FK Krylya Sovetov Samara Lokomotiv Moscou Rostov na Donu FK Rubin Kazan

.: Spartak Moskva :.

.: FK Zenit St. Petersburg :.

       
Sochi FK Spartak Moscou Spartak Tambov Ufa Dinamo Bashinformsvyaz Ural Sverdlovskaya Oblast Zenit St Petersburg        

1er Division (without B or Reserve teams)

.: FK Avangard Kursk :.

.: Baltika Kaliningrad :.

.: FK Fakel Voronezh :.

.: SKA Khabarovsk :.

.: FK Khimki :.

.: Luch Vladivostok :.

.: FK Neftekhimik Nizhnekamsk :.

Avangard Kursk Baltika Kaliningrad Chayka Fc Chertanovo Moscou Fakel Voronezh

Khabarovsk SKA

Khimki Fk Luch Vladivostok Mordovia Saransk Neftekhimik Nizhnekamsk

.: SK Rotor Volgograd :.

.: FK Shinnik Yaroslavl’ :.

.: Tom’ Tomsk :.

.: FK Torpedo Moskva :.

.: Metallurg Krasnoyarsk :.

   
Nizhny Novgorod FK Rotor Volgograd Shinnik Yaroslavl Tekstilshchik Ivanovo Tom Tomsk Torpedo Armavir Torpedo Moscou Yenisey Krasnoyarsk    

2nd Division - Center (Without B or Reserve teams)

.: Metallurg Lipetsk :.

.: FK Salyut-YuKOS Belgorod :.

.: FK Saturn Ramenskoye :.

.: FK Sokol PZhD Saratov :.

Ararat Moscou Dinamo Bryansk Kaluga FK Khimik Novomoskovsk Kvant Obninsk Matallurg Lipetsk Ryazan FK Salyut Belgorod

Saturn Ramenskoe

Sokol Saratov
               
Strogino Moscou Zorkiy Krasnogorsk                

2nd Division East

.: FK Irtysh Omsk :.

       
Chita FK Dinamo Barnaul Irtysh Omsk Sakhalinsk FK Sibir Novosibirsk Zenit Irkutsk        

2nd Division - South (without B or Reserve teams)

.: FK Anzhi Makhachkala :.

.: Chernomorets Novorossiysk :.

.: Dinamo Stavropol’ :.

.: FK Druzhba Maykop :.

.: FK Dinamo Makhachkala :.

Alanya Vladikavkaz Anzhi Makhachkala Biolog Novokubansk Chernomorets Novorosyisk Dinamo Stavropol Druzhba Maikop Inter Cherkessk

Legion Makhatchkala

Makhachkala FK Mashuk KMV Pyatigorsk

.: SKA Rostov-na-Donu :.

.: Spartak Nal’chik :.

.: FK Alania Vladikavkaz :.

.: Volgar’-Gazprom Astrakhan’ :.

         
Rostov SKA Spartak Nalchik Spartak  Vladikavkaz Urozhay Krasnodar Volgar Astrakhan          

2nd Division Ural-Povolzhye

.: FK KamAZ Naberezhnye Chelny :.

.: FK Lada-Simbirsk Dimitrovgrad :.

.: FK Lada-Tol’yatti-VAZ :.

.: Nosta Novotroitsk :.

.: FK Tyumen’ :.

Akron Togliatti Kamaz Naberezny Chelni

Lada Dimitrovgrad

Lada Tolyatti Nosta Novotroitsk Tyumen FK Volga Ulyanovsk Zenit Cheliabinsk Zenit Izhevsk Zvezda Perm

2nd Division - West (without B or Reserve teams)

.: Energiya Velikiye Luki :.

.: PFK Torpedo Vladimir :.

Dolgo Prudny FK

Energiya Velikiye Luki

Kazanka FK Moscou Kolomna FK Leningradets Murom FK Olimp Khimki Pskov 747 FK Rodina Moskva Torpedo Vladimir
             
Veles Moscou Znamya Truda Orekhovo Zvezda St Petersburg              

3rd Division - Center (without B or Reserve teams)

.: FK Lokomotiv Liski :.

.: FK Torpedo Volzhskiy :.

 
Atom Novovoronezh Kosmonavt Krasnyy SGA FKST Lokomotiv Liski Metallurg Oskol Zodiak Staryi Rusichi Orel Spartak Rossosh

Torpedo Volzhskyi

Yelets FK  

3rd Division - Far East (without B or Reserve teams)

       
Arktika Yakutsk Blagoveshchensk Komsomolsk DSI Neryungri RSDYuFSh Nogliki Spektr Birobidzhan        

3rd Division - Golden Ring (without B or Reserve teams)

.: Spartak Kostroma :.

       
Agat Gavrilov Yam Cherepovets Fakel Kirov Spartak Kostroma Volga Tver SSHOR Vologda SDYUSSHOR        

3rd Division - Moscou City (without B or Reserve teams)

Burevestnik Moscou Dyussh 75 Moscou Ekspress Moscou Letniy Dozhdik Rosich Moskovskiy Setun Kuntsevo Smena Moscou Sportakademklub Moscou Torpedo FShM Trudovye Rezervy
               
Zelenograd FK Zenit Moscou                

3rd Division - Moscou Oblast A (without B or Reserve teams)

Istra FK Keramik Balashikha Legion Ivanteyevka Lobnya FK Metallist Korolev Peresvet Domodedovo Prialit Reutov Sergiyev Posad Torpedo Lyubertsy UOR No5 Egorievsk
             
Vityaz Podolsk Znamya Noginsk Zvezda Serpukhov              

3rd Division - Moscou Oblast B1 (without B or Reserve teams)

   
Balashikha FK Dubna Krasnoznamensk Meteor Balashikha Mozhaysk Orbita Junior Dzerzhinskiy Torpedo Zhavoronki Vidnoe FK    

3rd Division - Moscou Oblast B2 (without B or Reserve teams)

     
Bronnitsy SK Energyia Shatura Konev Bor Kraskovo Oka Stupino Venyukovo Chekhov Vityaz Noginsk      

3rd Division - North West (without B or Reserve teams)

             
Karelia Petrozavodsk Khimik Koryazhma Market Sveta              

3rd Division - Oural and Western Siberia (without B or Reserve teams)

.: FK Metallurg-Metiznik :.

   
Academiya Permskyi Kray Metallurg Asha

Metallurg Magnitogorsk

Shakhtyor Korkino Tobol Kurgan Tobol Tobolsk Torpedo Miass Uralec Nishny Tagil    

3rd Division - Privolzhye (without B or Reserve teams)

.: Khimik Dzerzhinsk :.

.: FK Lokomotiv Nizhniy Novgorod :.

 
Akademiya FK Dorozhnik Druzhba UOR Yoshkar Ola Khimik Dzerzhinsk Khimik Vurnary Lada Universitet

Lokomotiv Nijni Novgorod

Volna Kovernino Zenit Penza  

3rd Division - Siberia (without B or Reserve teams)

   
Buryatia Ulan Ude Kemerovo FK Metallurg Novokuznetsk Polimer Barnaul Raspadskaya Mezhdurechensk Rassvet Krasnoyarsk Stroitel Biysk Torpedo Rubtsovsk    

3rd Division - Southern (without B or Reserve teams)

   
Aksay Rostov Angusht Nazran Ardon FK Dagestan UOR Dinamo Dagestan Magas IngGU Vayna Argun Vaynah Shali    

Others

.: Amkar Perm’ :.

Abinsk FK Afips Afipsky FK Alliance Moscou

Alnas Almetyevsk

Amkar Perm Amur 2010 Blahoveshchensk

Amur Energyia

Antey Taldomskiy Anzhi Junior Zelenodolski Apatit Kirovsk

.: Asmaral Moskva :.

.: Avtomobilist Noginsk :.

.: FK Avtodor Vladikavkaz :.

Aroma Gulkevshi

Asmaral Moscou

Astrakhan FK

Automobilist Noginsk

Avangard Podolsk Avto Spets Trans Petrozavodsk

Avtodor Vladikavkas

Azov FK Balakovo FK Barnaul FK

.: FK Beshtau Lermontov :.

.: FK Chkalovets Novosibirsk :.

Bataisk FK 2007 Berezniki FK

Beshtau Lermontov

Beslan Faur Biokhimik FK Saransk Birobidzhan FK Burevestnik Izhevsk

Celtic Shatura

Chkalovets Novossibirsk

Dagdizel Kaspyisk

.: FK Dinamo Izhevsk :.

Dedal Dubna DFA Moscou Dimitrov PFK Dinamo Biysk Dinamo FK St Petersburg Dinamo GPS Murmansk

Dinamo Izhevsk

Dinamo Kirov Dinamo Kostroma Dinamo Omsk

.: Dinamo St. Petersburg :.

.: FK Dinamo Vologda :.

.: FK Don Novomoskovsk :.

Dinamo Perm

Dinamo St Petersburg

Dinamo Tula Dinamo Vologda Dinamo Voronesh Domodedovo Moscou

Don Novomoskovsk

Druzhba Arzamas Druzhina Orekhovo Zuevo Dyussh 80 Moscou

.: Energetik Uren’ :.

.: FK Energiya Chaykovskiy :.

.: Energiya Ul’yanovsk :.

.: FK Fabus Bronnitsy :.

Dyussh Dinamo Briansk Elista FK

Energetik Uren

Energiya Chaykovskyi

Energiya SKA Khabarovsk

Energiya Ulyanovsk

Energiya Volzhskiy Energomash Belgorod Express Khabarovsk

Fabus Bronnitsy

.: Gazovik-Gazprom Izhevsk :.

.: FK Irtysh Tobol’sk :.

Fortuna Mytishi

Gazovik Izhevsk

Gornyak Kachkanar Gornyak Uchaly Gubkin FK IGU Nazran

Irtysh Tobolsk

Iset Shadrinsk Izhora GMR Gadchinskiy Kait Sport Moscou

.: FK KavkazKabel’ Prokhladny :.

.: FK Kosmos Elektrostal’ :.

Karelia Discovery Petrozavodsk

Kavkaz Kabel Prokhladny

Kavkaztransgaz Ryzdvyanyi Keramik Zheleznodorozhd Khimik Rossosh Khoper Balashov Kolomyagi 47 St Petersburg Kooperator Vichuha

Kosmos Elektrostal

Krasnodar NAC FNT

.: CSK VVS Kristall Smolensk :.

.: FK Kuban’ Krasnodar :.

.: FK Kurgan :.

Krasnogvardeets Moscou Kristall Elektrostal

Kristall Smolensk

Krylya Sovetov Moscou Kuban Krasnodar

Kurgan FK

Kuzbass Kemerovo LFK Torpedo Moscou Lisma Mordovija Saransk Lokomotiv Abakan

.: FK Lokomotiv Chita :.

.: FK Lokomotiv Kaluga :.

.: Lokomotiv St. Petersburg :.

Lokomotiv Chita

Lokomotiv Kaluga

Lokomotiv St Petersburg

Lokomotiv Tver Lukhovitsy FK Lutek Energiya Luchegorsk Lynjanshkik Kostroma Lyubercy Korenyovo Maccabi Moscou Magnit Zheleznogorsk

.: Metallurg Novokuznetsk :.

.: FK Metallurg Vyksa :.

Mashinostroitel Kirov Medik Gazoprovod Metallurg Kuzbas Novokuznetsk Metallurg Vyksa Metallurg Zlatust Mitos Novocherkassk Molniya Moscou Moscou FK

Mosnergo Moscou

Mostovik Primorye Ussriysk

.: FK Mozdok :.

.: FK Neftyanik Yaroslavl’ :.

Mozdok FK

MVA Moscou Mytishchi FK Nara Naro-Fominsk

Nart Cherkessk

Nazran FK Neftyanik Buguruslan

Neftyanik Yaroslavl

NemKom Krasnogorsk

Neva St Petersburg

.: FK Oazis Yartsevo :.

.: Okean Nakhodka :.

Nika Krasnyi Sulin Nika Moscou

Oazis Yartsevo

Obninsk FK

Obninsk MTO Oka Beloomut

Okean Nakhodka

Oktan Perm Olimp Fryazino Olimpia Gelendzhik

.: Reformatsiya Abakan :.

Olimpia Volgograd Olymp Skopa Zheleznodorshnyi Petrovka 38 Moscou Petrozavodsk GTS Pikalevo FK Podolye Podolskyi Rayon

Presnya Moscou

Radian Baykal Irkutsk Real Tver

Reform Abakan

.: FK Rostselmash Rostov-na-Donu :.

.: FK SportAkademKlub Moskva :.

.: FK Samotlor XXI Nizhnevartovsk :.

.: FK Selenga Ulan-Ude :.

Reutov FK

Rostelmash Rostov

Ruan Tosno FK Rybinsk FSK

SAK Moscou FK

Salyut Sdyussh Saratov

Samotlor Nizhnevartovsk

Saturn Most Oblast Sdyusshor Veliky Novgorod

Selenga Ulan Ude

Senezh Solnechnogorsk Serebryanye Prudy Dinamo Sever Murmansk Shakhter Shakhty Shakhter Volga Olimpyets Shakhtyor Prokopjevsk Sheksna Cherepovets Sibiryak Bratsk Sim Moscou Slavyanskiy na Kubani

.: FK Sodovik Sterlitamak :.

.: FK Spartak-Chukotka Moskva :.

.: FK Spartak-Orekhovo :.

.: FK Spartak Shchelkovo :.

.: Spartak-TeleCom Shuya :.

Smena Komsomolsk Smolensk CRFSO

Sodovik Sterlitamak

Solaris Moscou

Spartak Chukotka

Spartak Orekhovo

Spartak Ryazan

Spartak Shelkovo

Spartak Shuya

Spartak Urengojgazprom

Spartak Yoshkar Ola

Spirovo

St Petersburg  SKA Start Avia Sim Stavropol FK Stolitsa Moscou Stroitel Penza Stroitel Tyumen Svarog SMU 303 St Petersburg

Svetotekhnika

.: Tekstil’shchik Kamyshin :.

.: Torpedo Arzamas :.

.: FK Torpedo Georgiyevsk :.

.: Torpedo Pavlovo :.

Syzran 2003 FK Taganrog FK

Tekstilchik Kamyshin

Timiryazevets Moscou Titan Klin Togliatti FK

Torpedo Arzamas

Torpedo Georgiyevsk

Torpedo Pavlovo

Torpedo Viktoria

.: FK Torpedo-ZIL Moskva :.

.: Uralan Elista :.

.: Uralmash Yekaterinburg :.

.: Vityaz’ Krymsk :.

Torpedo Zil Moscou

Troitsk 2001 FK Tsement Mikhailovka Unit Samara

Uralan Elista

Uralan Moscou

Uralmash Ekaterinenburg

Varyagi Moscou Venec Gulkevchi

Vityaz Krymsk

.: FK Volochanin-89 Vyshniy Volochek :.

Volga Nyzhnyi Novgorod Volgodonsk FK Volkhov Veliky Novgorod Volochanin Ratmir Voronezh FCS 73 Voronezh FSA Vybor Odintsovo Vympel Korolev Yakutiya Yakutsk Yakutsk SHVSM

.: Zarya Leninsk-Kuznetskiy :.

.: FK Zhemchuzhina Sochi :.

.: Zvezda Irkutsk :.

       

Zarya Leninsk

Zelenodolsk FK Zhemchuzhina Sotchi

Zvezda Irkoutsk

Zvezda Ryazan Zvezda Zvenigorod